Çalışma İzni; Bakanlıkça resmî bir belge şeklinde düzenlenen ve geçerlilik süresi içinde yabancıya Türkiye’de çalışma ve ikamet hakkı vermektedir. Türkiye’de yabancıların çalışmaları da izne bağlanmıştır.

Yabancıların çalışma izni olmaksızın Türkiye’de çalışmaları veya çalıştırılmaları yasaktır. Bu sebeple Türk vatandaşı olmayan yabancıların ev hizmetlerinde hasta ve çocuk bakıcısı olarak çalıştırılması, özel sektör işveren yanında sigortalı olarak çalıştırılması veya kendi nam ve hesabına (kendi işyerinde, şirket ortağı olması) durumunda Bakanlıktan izin alınması zorunludur.

Alanında uzman ve deneyimli ekibimiz ile Ev Hizmetlerinde (Hasta ve Çocuk Bakımı) Çalışma İzni, Geçici Koruma Statüsündeki Çalışma İzni (Suriye Vatandaşı), Şirket Ortağı Yabancı Çalışma İzni gibi tüm çalışma izinleri başvuru ve süreçlerinde sizlere destek olmaktayız.

Çalışma izni ilk başvuruda; işletmede ve belirli bir meslekte çalışmak üzere en çok bir yıl geçerli olmak üzere verilmektedir. Bir yıllık sürenin sonunda ilk uzatma başvurusunda en çok iki yıl, sonraki uzatma başvurularında ise en çok üç yıla kadar çalışma izni verilir.

Çalışma izni uzatma başvurusu, çalışma izni süresinin dolmasına altmış gün kalmasından itibaren ve her durumda çalışma izni süresi dolmadan yapılmalıdır.

Çalışma izninin istenildiği iş yerinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan en az beş kişi çalıştırılmalıdır. Geçici koruma kapsamında ise bu sayı en az on kişidir. Çalışma iznini talep eden yabancının şirket ortak ortağı olması halinde, Bakanlığın verdiği bir yıllık çalışma izninin son altı ayı için, Türk vatandaşı olan beş kişinin istihdam edilmesine ilişkin şart aranmaktadır. 

Comments are closed.

İletişime Geçin


    Seyitnizam Mah. Demirciler Sitesi 6. Cad. Galaxy 1 İş Merkezi No:83-C Zeytinburnu İstanbul

    Copyright @ 2020 Tüm Hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.